Kız Çocuk Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kız Çocuk Türleri ve Özellikleri

Kız Çocuk; Kız çocuklarının eski zamanlarda pek bir önemi yoktu. Hatta kız çocukları onlar için utanç sebebi olmuştur. Fakat artık böyle bir düşünce yoktur. Kız çocukları bizler için birer nimettir. Kız çocukları her zaman erkek çocuklarına göre daha sakin olduğu söylense de 6 yaşındaki bir kız çocuğu için bu pek doğru değildir.

Anaokulu Döneminde Kız Çocuk

Kız çocuklarında da erkek çocuklarında da 6 yaş en hareketli yaştır. İlgi çekmeyi ister kararlarını kendi vermek ister aileden bağımsız davranmak ister dışa yönelir, arkadaş edinmeye başlar. Fakat bunlar yanında da bencil oldukları bir dönemdir. Kız çocukları bu dönemde neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilse de sadece kendisi için doğru olanı yapmayı seçer.

İlkokul Döneminde Kız Çocuk

İlkokul döneminde her şey dahada farklılaşacaktır. Anaokulundaki rengarenk sınıfının, bir sürü oyuncağın yerini daha disiplinli ve bir ders boyunca oturması gereken bir yer alacaktır. Bu durumda çocukları enerjilerini atamayacaklardır ve üzerlerindeki baskı gittikçe daha çok artacaktır. Kız çocukları ilkokul zamanında yaşadıkları sıkıntılardan biri de yeni bir ortam ailenin olmaması ve bazı davranışlara ya da olaylara akıl erdiremediği gibi bazı korkuları da ortaya çıkacaktır. Kız çocukların bu korkularını küçümsemek ya da dalga geçmek yerine onlara bunların mantıklı bir açıklaması yapılmalı ve onları bu korkularından uzak tutulmalıdır. Bu korkuları ona sosyal aktivite ile ya da sizinle paylaşmasına ve sizin de onu ilgili bir şekilde dinleyip karşı vermenizle çözmek en doğru yöntemlerden birdir. Kız çocuklarının okul çağından üzerlerin de yeterince baskı olduğundan onlara okuldan sonra neler yapacaklarını anlatmalısınız. Örneğin okuldan dönünce ona birlikte vakit geçireceğinizi söylerseniz bu onun okulda daha huzurlu durmasını ve çıkışı beklemesini sağlar. Özellikle kız çocuklarına 'sen artık okula başladı kocaman kız oldun' demek onu sanki ailesinin ondan uzaklaştığı anlamına gelir. Ne kadar okula başlamış olsa da her zaman ailesine ihtiyacı olacaktır. Kız çocukları ailesine daha düşkün ve erkek çocuklarına göre duygusal olduğundan dolayı onlara okula gitmesinin ailesini kaybetmesine yol açtığı anlamına gelmediğini hissettirmek gerekir. Kız çocuklarında okuldan sonra verilen ödevleri yapmak zorunda kalacaktır. Bu durumda siz onun başında beklemek yerine onun ilgisi çekmeyen başka bir işle ilgilenirseniz ve herkes kendi işini bitirdikten sonra oyun oynayabileceğinizi söylerseniz onun için daha doğru olur. Kız çocukları okuldan geldiği için zaten bütün günde oturmak zorunda kaldığından dolayı ödev sürelerini daha kısa tutmakta fayda vardır.

Ergenlik Döneminde Kız Çocukları

Kız çocukları anatomik yapı olarak oldukça dikkat çekmektedirler. Özellikle ergenlik çağına gelmiş kız çocukları gelişim gösterdiğinden bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor. Kız çocuklarının bu dönemdeki özel ihtiyacında annesinden veya kız kardeşinden yardım alması veya sorunlarını paylaşması gerekir. Özellikle ergenlik döneminde çocukların içe kapanmalarına izin verilmemelidir. Bu dönemde çocukların arkadaş çevresinde oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü tüm kötü alışkanlıklar ve sorunlar bu dönmede kazanılmaktadır. Genellikle ergen dönemindeki çocukları spora veya sanata yönlendirmek en doğru karardır. Onların kafasını başka yöne çekmek hem fiziksel hem de bedensel rahatlama sağlamalarına yardımcı olacaktır. Ergenlik döneminde çocukların okulda veya arkadaş çevresinde bazı sorunları olabilir. Bu durumda ona güven ve destek vererek anlatmasını sizden bir şey saklamamasını sağlanmalıdır.

Dinimizde Kız Çocuğunun Yeri

Dinimizde kız çocuklarının yeri büyüktür. Osmanlı zamanın da kız çocuğu doğurmak utanç sebebiydi. Oysaki kız çocuğu bereket demektir. Miras davalarından annenin, babanın, erkek kardeşin kız çocuğuna miras bırakması ve bakması zorunludur. Dinimizde kız çocuklarıyla ilgili birçok şey yazmaktadır. Kız çocuklarına değer vermeyen onlara güzel davranmayan Müslüman sayılmaz.

Kız Çocuk Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anne Çocuk Sağlığı

Anne Çocuk Sağlığı

Editörün Seçtiği

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Disfazi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Disfazi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Doğumu Nasıl Olur?

Çocuk Doğumu Nasıl Olur?

Çocuklarda Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Türleri ve Özellikleri

Çocuk Türleri ve Özellikleri